ODKLEJANIE SIATKóWKI SECRETS

odklejanie siatkówki Secrets

odklejanie siatkówki Secrets

Blog Article

Do rozwarstwienia dochodzi na poziomie nabłonka barwnikowego siatkówki – jednej z dziesięciu jej warstw. Nabłonek nie bierze udziału w procesie widzenia, jednak odgrywa inne bardzo ważne funkcje jak np.:

poruszanie się podczas ruchów oka obiektów, które rzucają cień na siatkówkę i przypominają swoim wyglądem pajęczynki, liczne czarne lub czerwone kropki oraz obrączkowe zmętnienie, obecność w polu widzenia błysków światła, inaczej nazywanych fototopsjami - jest to zazwyczaj wczesny objaw odwarstwienia siatkówki, obniżoną ostrość wzroku, ubytki w polu widzenia wskazujące jednoznacznie na odwarstwienie siatkówki, w skrajnych przypadkach powstaje tzw. "zasłona przed okiem", która lubi się rozrastać.

Siatkówkę naświetla się w wielu miejscach, co powoduje jej punktowe przytwierdzenie do naczyniówki. Zabezpiecza ją to przed powstawaniem nowych zmian.

Leczenie odwarstwienia siatkówki polega przede wszystkim na znalezieniu wszystkich istniejących otworów i przedarć siatkówki, a następnie na ich zamknięciu i ponownym przyłączeniu warstw siatkówki do nabłonka barwnikowego.

zasłona (cień) w polu widzenia – świadczy o tym, że przedarcie siatkówki doprowadziło do jej odwarstwienia;

Dzieje się tak najczęściej u osób z rozwijającą się retinopatią cukrzycową, z ciałem obcym w oku, a także w retinopatii wcześniaków.

Przedarciowe odklejenie siatkówki powstaje w wyniku powstawania otworów, przez które dochodzi do przedostania się płynu i odwarstwienia. Najczęściej dzieje się tak u osób z krótkowzrocznością, bezsoczewkowością, w retinopatii wcześniaków, zapaleniach struktur oka.

Odklejenia się siatkówki nie da się zauważyć z zewnątrz – nie dochodzi do zmian przedniego odcinka oka, a problem może zanotować jedynie sam pacjent lub okulista po dokładnym zbadaniu narządu wzroku. W każdym przypadku zaobserwowania click here objawów należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

Nie należy tego lekceważyć, gdyż w przypadku odwarstwienia siatkówki niezbędne jest natychmiastowe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnej utraty wzroku. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Źródło: 123RF

Objawy odklejenia się siatkówki mogą rozwijać się bardzo powoli i długo pozostawać bezobjawowe, a pojawienie się zmian świadczy o konieczności interwencji.

Odwarstwienie siatkówki – objawy, które mogą sugerować odwarstwienie, obejmują nagłe pojawienie się błysków światła, „pływające” plamki lub cienie, a także znaczne pogorszenie widzenia.

Terapia schorzenia polega na ponownym przyłączeniu zmysłowych warstw siatkówki do nabłonka barwnikowego. Nie ma metod zachowawczych. Podstawowe sposoby leczenia odklejenia się siatkówki to laseroterapia i leczenie operacyjne.

Leczenie odwarstwionej siatkówki jest skomplikowanym procesem, który wymaga precyzyjnej interwencji chirurgicznej. Wnętrze oka, w tym błony naczyniowej i ciała szklistego, musi być starannie przygotowane do zabiegu, aby zapewnić sukces operacji.

Nieleczone odklejenie się siatkówki może doprowadzić do utraty wzroku miarę postępowania choroby.

Report this page